Close
Sök
Filters

Smyslové vnímání ryb, část 1.

den 10 februari 2014

Jak ryby vnímají své okolí?

Jako akvarista, budete mít mnoho příležitostí k interakci s rybami. Příkladem je čas strávený prováděním každodenního krmení a odpovídající péče a údržby. Bezpochyby vaše ryby často plavou zvědavě u přední stěny akvária, když vstoupíte do místnosti, nebo otevřete dvířka od akvarijní skříně. Ryby reagují na opakující se zvuky a často rozpoznají osobu, která je běžně krmí, jednoduše podle jejích kroků. Každopádně, smyslové vnímání ryb je zajímavé téma, zejména u některých druhů, které dokonce mají šestý smysl.
 
Přírodní filozof Aristoteles definoval pět lidských smyslů před více než 2300 lety. Hmat je řízen receptory nacházejícími se v kůži, které mohou snímat kontakt. Smyslové orgány, jako jsou chuťové pohárky, tvoří lidský smysl - chuť. Tato, spolu s čichem, je také schopna detekovat chemické látky. Takzvané "chemoreceptory" se nachází v nose a mohou cítit zápach molekul. Sluch se řídí smyslovými orgány, které jsou stimulovány vibracemi. Nicméně, externí "uši" nejsou nezbytně nutné, aby bylo slyšet zvukové vlny. Vibrace zejména mohou být vnímány také smyslovými orgány v jiných částech těla. Zrak zahrnuje evidenci a zpracování vizuálních podnětů.
 
Zejména tento poslední smysl není u ryb příliš rozvinutý, ryby jsou od přírody, krátkozraké. Ale co to znamená? Čočka v rybím oku je kulatá a pevná, což znamená, že se liší od lidské. Tvar naší čočky se mění díky schopnosti identifikovat objekty v různých vzdálenostech. Naproti tomu ryby pomocí svalů zatáhnou celou čočku zpět do oka. Tato zaměřovací metoda je velmi nepřesná, což znamená, že ryby mohou vidět věci jasně jen na vzdálenost do jednoho metru. Nicméně skutečnost, že zrak u ryb je poměrně málo rozvinutý není žádná chyba přírody. Může to, do jisté míry, být přičítáno přirozenému prostředí zvířat. Mnoho přírodních vod okupovaných známými akvarijními rybami je stejně kalných, což znamená, že lepší vidění by jim bylo k ničemu. Navíc, ve větších hloubkách, kde ryby žijí, je méně světla. To je důvod, proč některé druhy, které žijí v hlubokém moři, mají extrémně velké oči, aby mohli vidět alespoň něco, v malém množství zbývajícího světla.
 
Ryby mají velmi rozvinutý smysl chuti. Chuť a vůně jsou u ryb úzce spojeny. Ryby mají čtyři malé nozdry v blízkosti svých očí, které jsou lemované více než jedním miliónem nervových zakončení na čtvereční centimetr. Kromě toho, mohou druhů, jako například sumci mají to, co je známo jako "smyslové pupeny" rozmístěné po celé jejich kůži, což jim umožňuje detekovat i ty nejmenší stopy rozpuštěných látek ve vodě.
Skriv en kommentar