Close
Sök
Filters

OSMÁK DEGU

den 18 februari 2014

OSMÁK DEGU

Osmák degu, přezdívaný také chilská veverka, je hlodavec původně z Chile, kde je ale tato roztomilá myška pokládaná především za škůdce. Aktivní je spíše ve dne, nejvíce ráno a večer, v noci spí schovaný v dutinách, vstává s rozbřeskem. Osmáci jsou velmi aktivní a zvídaví, zajímá je všechno, co se děje kolem, rádi lezou a šplhají, koušou jen zřídka a rychle se skamarádí s tím, kdo je krmí a stará se o ně.
 
Zvláštností je jeho ocásek - v případě nebezpečí, kdy by se mohl držením za ocas cítit ohrožen, může osmák koneček svého ocásku doslova ulomit, na rozdíl od ještěrky mu už však nedoroste. 
 
Dospělá zvířata dosahují váhy mezi 200-300 gramy a dosahují délky okolo 13 až 18 centimetrů. 
 
Je dobrou volbou pro začínající chovatele, protože je pokládaný za relativně nenáročné zvíře. V přírodě se dožívá až dvanácti let, v zajetí je jeho délka dožití mezi pěti a osmi lety. Doporučuje se pořídit si více než jednoho tohoto hlodavce, protože osmáci-samotáři umírají dříve. Nechovejte však dohromady dva samečky, po dosažení pohlavní dospělosti by se mohli napadat.
Název osmáka vznikl z tvaru žvýkacích plošek jejich stoliček, které mají tvar osmičky. 
 
Krmení
Hlavní součástí jídelníčku osmáků ve volné přírodě jsou cibule rostlin, hlízy a travní porosty, výjimečně si stravu zpestří červy či brouky. Pokud jsou časy zlé, spokojí se i se suchou trávou či suchými listy stromů. V zajetí je krmíme senem, případně čerstvou trávou či listy pampelišek. Na zelenou stravu je ale musíme postupně navykat. V zimě je třeba osmákům doplnit stravu zeleninou. Tato zvířátka trpí přirozenou cukrovkou, proto by neměla konzumovat cukr. To znamená žádné ovoce.
 
Varování na závěr 
Osmáci jsou vášniví hlodavci, takže se je nevyplácí nechat pobíhat po bytě.  Jasným výběrem pro osmáka je prostorná ubikace, ve které by kromě standardního vybavení a sena neměla chybět větev ke šplhání a hlodání.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Skriv en kommentar